Blogiarhiiv

esmaspäev, 28. august 2023

Vene - Ukraina sõda | 34. nädal

 

Interaktiivne Google Map

34. nädala tähtsamad sündmused:

  • 21.08: Lennubaas "Šaikovka" sai droonitabamuse
  • Tulistati alla lennuk, millega lendasid Wagneri juhid Prigožin ja Utkin
  • Luure meelitas Ukrainasse Venemaa piloodi koos helikopteriga Mi-8
  • 25.08: Žitomiris hukkus õppelennul kolm Ukraina pilooti, purunes kaks lennukit
  • 27.08: Kurski lennuvälja tabas droonirünnak
  • 27.08: Ukraina võitlejad edenevad jõudsalt Meltopoli oblastis Rõbtõne külje all asuvasse Novoprokopivka külla

laupäev, 26. august 2023

Kuidas psühholoogiliselt valmistuda malemänguks (tosin nõuannet)


 


Psühholoogiline ettevalmistus on oluline osa malemängu edukusest. Siin on mõned näpunäited, kuidas psühholoogiliselt valmistuda malemänguks:

  1. Enesekindlus: Usu endasse ja oma võimetesse malemängijana. Positiivne enesehinnang aitab sul raskustega toime tulla.
  2. Lõdvestu enne mängu: Enne mängu alustamist võta aega lõdvestumiseks. Võid teha sügavaid hingetõmbeid, meditatsiooni või lühikese jalutuskäigu, et vähendada stressi ja närve.
  3. Visualiseerimine: Visualiseeri end edukalt mängimas. Kujuta ette, kuidas teed häid käike ja võidad vastase. See aitab suurendada enesekindlust ja keskendumist.
  4. Keskmise ja lõppeesmärgi seadmine: Pane endale selge eesmärk, mida soovid mängu käigus saavutada. See võib olla konkreetne strateegiline eesmärk või õppida midagi uut. Mõtle ka pikemaajaliselt ja seadke endale malemängus laiemad eesmärgid, näiteks paremaks mängijaks saamine.
  5. Positiivne mõtlemine: Väldi negatiivset enesevestlust ja mõtle positiivselt. Ära keskendu hirmudele või kahtlustele.
  6. Keskendumine: Õpi keskenduma hetkele ja käesolevale mängule. Ära lase end häirida möödunud mängudest või tulevikuväljavaadetest.
  7. Stressihaldus: Õpi tundma, kuidas reageerid stressile ja õpi sellega toime tulema. Tehnikad nagu sügav hingamine, lõdvestusmeetodid ja stressipallide kasutamine võivad aidata.
  8. Kehaline aktiivsus: Füüsiline treening aitab vähendada stressi ja parandab keskendumisvõimet. Enne mängu võib teha ka kerget füüsilist soojendust.
  9. Puhkus: Taga piisav uni ja puhkus enne mängu, et olla vaimselt ja füüsiliselt värske.
  10. Õpi kaotama: Ole valmis vastu võtma kaotust kui õppimise võimalust. Kaotus ei tohiks rikkuda sinu enesekindlust.
  11. Toeta end: Räägi positiivselt iseendaga ja kasuta enesehüpnoosi tehnikaid, et suurendada enesekindlust ja keskendumisvõimet.
  12. Tee lõbusalt: Ära unusta, et male on mäng ja peaks pakkuma sulle naudingut. Lõbus suhtumine võib aidata vähendada pingeid ja stressi.

Malemängu psühholoogilise ettevalmistuse harjutamine võtab aega, kuid see võib oluliselt parandada sinu mängu tulemusi ja naudingut malemängust.

esmaspäev, 21. august 2023

Vene - Ukraina sõda | 33. nädal

 



Google Map

33. nädala tähtsamad sündmused:

  • Vene ründab Doonau viljasadamaid
  • Zelenski väisab Euroopa riike, et s￵lmida F-16-te soetamisega seotud kokkuleppeid
  • Moskvat ründavad Ukraina droonid
  • Soltse￵ lennuväljal sai tabamuse droonitabamuse pommituslennuk

reede, 18. august 2023

Kuidas õppida riigimehelikkust?

Riigimehelikkus ehk riigimehelik käitumine hõlmab erinevaid oskusi ja omadusi, mis aitavad inimestel edukalt juhtida ja teenida oma riiki ning kogukonda. Selle saavutamine nõuab aega, enesetäiendamist ja praktilist kogemust. Siin on mõned viisid, kuidas õppida ja arendada riigimehelikkust:

  1. Haridus ja teadmised: Alusta poliitilise, sotsiaalse ja majandusliku teadlikkuse suurendamisest. Loe raamatuid, artikleid ja uudiseid, ning jälgi aktuaalseid sündmusi. Samuti võiksid kaaluda poliitikateaduste või avaliku halduse õppimist.
  2. Arenda suhtlemisoskust: Oluline osa riigimehelikkusest on oskus teiste inimestega tõhusalt suhelda. Õpi kuulama, mõistma teiste seisukohti ja väljendama oma ideid selgelt ja veenvalt.
  3. Juhtimisoskused: Oma kogukonna või riigi teenimisel on juhtimisoskused hädavajalikud. Õpi efektiivset otsustamist, probleemide lahendamist ja meeskonnatööd.
  4. Arenda empaatiat: Mõista ja tunnusta erinevate inimeste vajadusi ja muresid. Empaatia aitab luua kaastundlikumaid poliitikaid ja teenuseid.
  5. Õpi kompromissi: Poliitika ja juhtimine hõlmavad sageli erinevate huvirühmade vaheliste kompromisside leidmist. Õpi, kuidas läbi rääkida ja jõuda kokkulepeteni, mis teeniksid kogukonna huve.
  6. Ole eetiline ja aus: Riigimehelikkus tähendab ausust, õiglust ja eetilist käitumist. Ära unusta oma väärtuste ja põhimõtete järgimist.
  7. Praktiline kogemus: Oma oskuste arendamiseks ja riigimehelikkuse praktiseerimiseks võiksid osaleda kohalikes või riiklikes poliitilistes või ühiskondlikes organisatsioonides.
  8. Inspiratsioon teistelt: Loe ja õpi teiste riigimeeste ja -naiste kogemustest ning näidetest. See võib pakkuda väärtuslikke õppetunde ja inspiratsiooni.
  9. Vigadest õppimine: Ära karda teha vigu. Kogemus vigade parandamisel on sageli väärtuslikum kui veatu käitumine. Õpi oma vigadest ja püüa neid mitte korrata.
  10. Arenda visiooni: Mõtle pikaajaliselt ja koosta selge visioon selle kohta, kuidas saad oma riiki või kogukonda paremaks muuta. See annab suuniseid ja motivatsiooni.

Riigimehelikkus nõuab pidevat enesetäiendamist ja pühendumist ühiskonna teenimisele. Oluline on jääda truuks oma väärtustele ja eetilistele põhimõtetele ning järgida parimaid tavasid juhtimisel ja teenimisel.

esmaspäev, 14. august 2023

Vene - Ukraina sõda | 32. nädal

 


Google Map

32. nädala tähtsamad sündmused:

  • Poola toob wagnerlaste eest kaitseks Valgevene piirile kokku 10 000 meest
  • Venemaa ründas Kindžallidega lennuvälja kuhu olid kogutud F-16 õppele suunduvad piloodid
  • Odessa avas suplemiseks ja päevitamiseks mitu randa

neljapäev, 10. august 2023

Kuidas koostada juhtkirja?

Juhtkirja koostamine nõuab selget arusaamist teemast, tugevat argumentatsiooni ning suutlikkust väljendada oma seisukohti selgelt ja veenvalt. Allpool on samm-sammuline juhend, kuidas koostada tõhusat juhtkirja:

  1. Vali teema: Vali teema, mis on aktuaalne, oluline ja millel on laiem ühiskondlik või poliitiline mõju. Teema peaks pakkuma võimalikult palju materjali ja argumente.

  2. Uuri põhjalikult: Kogu teavet ja andmeid seoses valitud teemaga. Mõista erinevaid aspekte, vaateid ja argumente. See aitab sul oma seisukohti paremini toetada ja vastuväiteid lahendada.

  3. Määratle seisukoht: Otsusta, milline seisukoht sa juhtkirjas väljendad. See peaks olema selge ja konkreetne, ning sa peaksid suutma sellele tugevaid argumente leida.

  4. Koosta struktuur: Juhtkirja struktuur võib varieeruda, kuid tavaliselt sisaldab see järgmist:

    • Sissejuhatus: Tutvusta teemat ja avalda oma seisukoht. Püüa lugeja tähelepanu köita ja huvi tekitada.
    • Peamine argumentatsioon: Esita oma peamised argumendid ja toeta neid faktide, statistika, ekspertide tsitaatide või näidetega.
    • Vastuväited ja vastupidised seisukohad: Näita, et oled teadlik vastupidistest seisukohtadest ning paku vastuseid nendele vastuväidetele.
    • Järeldus: Tee kokkuvõte oma argumentidest, rõhuta oma seisukohta ja jäta lugejale mõtteid kaasa elama.
  5. Kasuta selget keelt: Kirjuta selgelt ja lihtsasti mõistetavas keeles. Välti keerulisi fraase ja terminoloogiat, mis võiks segadust tekitada.

  6. Argumenteeri veenvalt: Toeta oma seisukohti usaldusväärsete allikate, uuringute ja tõendusmaterjaliga. Ära tugine ainult emotsioonidele.

  7. Hoia lugeja huvi üleval: Kasuta huvitavaid näiteid, anekdoote või küsimusi, et hoida lugeja tähelepanu.

  8. Redigeeri ja korrektuuri: Peale esialgse kirjutamist redigeeri oma juhtkirja põhjalikult. Kontrolli grammatikat, stiili ja loogilist järjekorda.

  9. Väldi ülepaisutamist: Kuigi juhtkirjas on oluline olla veenev, ära liialda liialt emotsionaalse või liigse dramaatikaga. Jää argumenteerituks ja asjalikuks.

  10. Lõplik kontroll: Veendu, et su juhtkiri väljendab selgelt sinu seisukohta ja on vaba trükiveadest.

Juhtkiri peaks olema informeeritud, tasakaalustatud ja veenvalt argumenteeritud. Samuti peaks see esindama väljaande ametlikku seisukohta ning aitama lugejatel paremini mõista ja kaaluda antud teemat.

esmaspäev, 7. august 2023

Vene - Ukraina sõda | 31. nädal

 


Google Map

31. nädala tähtsamad sündmused:

  • Droonirünnak Moskvas
  • Kaubalaevad eiravad Vene mereblokaadi
  • 04.08: Novorossiiski sadama akvatooriumis sai tabamuse kaks laeva
  • Saudi Araabias toimus rahukohtumine Vene-Ukraina s￵ja teemal

reede, 4. august 2023

Eesti julgeolek | JUULI 2023

 

Eesti julgeolekut mõjutavat mitmed komponendid: eelkõige Vene-Ukraina sõda, Eesti siseasjad, suhted NATO ja Euroopa Liiduga, sündmused naaberriikides, aga ka mujal välismaal toimuvad arengud. Antud ülevaade käsitleb sündmused juulis 2023.


Olukorra hinnang: stabiilne - nii siseriiklikult kui välismaal kontrollimatult arenevaid Eesti julgeolekut ohustavaid sündmusi juulis ei toimunud.


  1. Vene-Ukraina sõda

  2. Eesti siseasjad

  3. NATO ja Euroopa Liit

  4. Sündmused naaberriikides

  5. Muu välismaa


Vene-Ukraina sõja võtmesündmused juulis:

  • CIA juhi salajane visiit Kiievisse (millalgi) juulis

  • USA keeldub Ukrainale kaugmaarakette saatmast

  • Aeglaselt edenev Ukraina vastupealetung

  • 17.07 sai Kertši sild järjekordse tabamuse, seekord meredroonilt

  • Viljaleppe katkemine - 18.07

  • Pinged Venemaa poolt okupeeritud Zaporižžja tuumajaamas

  • Krimm Ukraina droonide ja partisanide rünnakute all

  • Türgis koduarestis olnud Azovi komandöride vabanemine

  • USA kassettlahingumoona andmine Ukrainale

  • Venemaalt Valgevenesse tõrjutud Wagneri tegevus hirmutab Poolat
    Allikas: OSINT OÜ Vene-Ukraina sõja nädalaülevaated


Eesti julgeolekut puudutavad võtmesündmused juulis:

  • Eesti saab NATO ühisrahastusest üle 40 miljoni euro taristu (eelkõige Nursipalu) rajamiseks, BNS

  • Keskerakonna juhatus on lõhki … võib öelda, et rahvuse põhiselt (ajend:Parvel Pruunsild annetus)

  • Postimees: brittide liitmine Eesti diviisi külge on kaasa toonud pingeid

  • Valitsuse (TTJA) soov meediat reguleerida 

  • Plaan näotuvastuse kasutamiseks reaalajas

  • Sõja- ja katastroofimeditsiini keskus rajatakse Tartusse Raadile

  • Julgeolekuoht: Koos ja Vasakpartei arengud eelseisvate Euroopa parlamendi valimiste vaates - Telegrami kanalites on näha aktiivset suhtlemist. Mõlemad erakonnad saavad uusi liikmeid. 

  • Aafrika seakatku värske puhang
    Allikas: Raadio2 jutusaade “Olukorrast riigis”


NATO ja Euroopa Liit:

  • NATO tippkohtumine Vilniuses - Ukrainale anti ebamääraseid lubadusi liikmelisuse suhtes

  • Inglased ei too oma väge püsivalt Eestisse (NATO kaitseplaanid)

  • Ungari torpedeerib Rootsis liitumist NATO-ga

  • NATO-Ukraina kogu ja viljaleppe arutamine

Allikas: Kuku Raadio jutusaade “Välismääraja”


  • Sündmused naaberriikides:
    Lahtiühendamine BRELL elektrisüsteemist ehk Balti riikide sünkroniseerimine Mandri-Euroopa süsteemiga

  • Eesti-Rootsi-Soome ühistiim tegeleb Estonia vraki uurimisega


Sündmused mujal:

  • USA kaitse-eelarve 2024: 228 miljonit dollarit Eestile


Kokkuvõte:
NATO ettevaatlikkus Ukraina alliansi liikmeks võtmisel on Eestit häiriv nagu ka see, et brittide brigaad kohe Eestisse ei paikne.
Valitsusel tuleb tähelepanelik olla üleliigsete mittevajalike piirangute kehtestamisega: Eesti uudiste kontroll internetis, kõnekaartide isikustamine jne. Esimeses lähenduses on need vajalikud julgeolekumeetmed, aga tegelikult täiesti mittetöötavad.
Ukraina sõja taustal on näha on vene valija aktiveerumist - kui venelastel õnnestub jõud konsolideeruda, siis on karta, et europarlamenti jõuab kaks kremlimeelset poliitikut.
Energiavarustuse valdkonnas on hea, et Balti riikide ühise sünkronieerimise tähtaega mandri Euroopaga on läbirääkimiste tulemusena plaanis ettepoole tuua.